fbpx
Image
Etsy İle Tanışın

Etsy İle Tanışın

Etsy Nedir?

Etsy; dijital ürünler (PDF, JPG vs.), antika eşyalar, hobi malzemeleri ve el yapımı ürünler satabileceğiniz bir e-ticaret platformudur. Etsy’de başarılı bir e-ticaret satışı yapmanız için en önemli şey; satışa sunduğunuz ürünlerin özgün, orijinal ve / veya el emeği olmasıdır.

Etsy dükkanı, büyük-küçük her çeşit firmanın veya herkesin oluşturabileceği, fiziksel bir geçmişi olması zorunlu olmayan dijital bir dükkan/mağazadır. Etsy dükkanınız üzerinden her türlü dijital ve fiziksel ürünü pazarlayabilir ve satabilirsiniz.

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler

Etsy nedir sorusuna bu pazaryerinde satılan ürünlere bakarak cevap bulabilirsiniz. Etsy’de en çok satılan ürünler genellikle takı, aksesuar, kıyafet, ev dekorasyon ürünleri gibi parçalardır. Bu ürünler eşsiz ve el emeği olduğu için müşteri kitlesi tarafından büyük ilgi görür. Etsy, satış yaparken sizden olabildiğince şeffaf olmanızı ve gerçekten kendi üretiminiz olan ürünleri sunmanızı ister. Bunun yanında, herhangi bir alanda üretim yapmak için kullanılan temel malzemeleri ise “Craft Supplies” kategorisi içerisinde satışa sunabilirsiniz. Bu malzemeler takı tasarımında kullanılan boncuk, tel gibi malzemeler olabilir. Buna ek olarak parti süslemeleri, dikiş nakış malzemeleri veya bunun gibi çeşitli tasarım malzemeleri olabilir. Bu noktada da ürünlerin kalitesi, nereden temin edildiği gibi konularda olabildiğince şeffaf olunması gerekir.

Kişiselleştirilmiş Ürünler

Etsy platformunda tüm ürünleri kaplayabilecek bir başlık da kişiselleştirilmiş ürünler. Tüm ürün çeşitleri içerisinde kendine yer bulabilen bu konu için çakmak, kalem, bere, kazak, cüzdan gibi örneklerin tamamı ve çok daha fazlası düşünülebilir.

Mesela annenizin ördüğü çeşitli renklerdeki berelerin üzerine makine ve ya el dikişi ile çeşitli yazıların ve ya şekillerin işlenmesi müşterilerinizin rağbet gösterebilecekleri ürünler olacaktır. Düşünsenize kim en sevdiği şarkı sözünün yazdığı bir bereyi takmak istemez ki? Ayrıca bu bere senin için biri tarafından elleriyle hazırlanmış bir bere.

Etsy de satılabilen kişiselleştirilmiş ürünler içerisinde hiçbir sınır yok. Ahşap bir oyuncağın altında satın alan çocuğun isminin yazılması, gümüş bir yüzüğün üzerine aile amblemi veya sevdiğiniz bir şeklin kazınması, istediğiniz renklerde bir kazağın örülmesi gibi çok çeşitli örneklerle genişletebiliriz.

Bundan sonrası tamamen sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış durumda.

ucretsiz-rapor

Doğru Fiyat

Son olarak ise ürün fiyatlamalarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Diğer pazaryerleri de benzer şekilde farklı kategoriler için farklı komisyonlar alır. Bu nedenle ürünlerinizin fiyatlarını belirlerken Etsy satıcı ücretlerini dikkatli bir şekilde inceleyin ve buradan yola çıkarak hareket edin. Etsy sizden ürün listeleme, satış işlemleri ve ödeme işlemleri ücretleri alır. Bu noktada Etsy’nin ürün satışından ne kadar pay alacağını bilmek gerekir. Ürünlerinizin fiyatını belirlerken stratejik ilerleyin. Böylece ürünlerinizi gerçek değerinden satışa sunabilirsiniz.

Etsy’de Komisyon Oranları Nelerdir?

Etsy’de satış yaptığınızda belirli komisyon gruplarına göre ödeme yapmanız gerekir. Bu gruplar ve satıcılardan kesilen ücret aşağıdaki gibidir:

  • Listeleme Komisyonları: Etsy’de satış yapan satıcılar her ekledikleri ürün için 0,20 Cent listeleme ücreti vermektedir. Listeleme ücretleri, ürünler satılıncaya kadar etkindir ve 4 ayda bir yenilenmektedir.
  • İşlem Ücreti: %5 işlem ücreti satılan ürünün bedelinden kesilmektedir.
  • Ödeme İşlem Ücreti: %6,5+3 TL işlem ücreti ise Etsy’nin standart ödeme ücretidir.

Reklam Ücretleri: Etsy komisyonlarından birisi olan site dışı reklam ücreti de sizin için site dışı reklam verildiğinde ve bu ürün reklam sayesinde satıldığında kesilen ücrettir. Bu komisyon oranı ise %15’tir.

Yorum Yapın