fbpx
Image
Trendyol’da İlan Başlığı ve Açıklamanın Önemi

Trendyol’da İlan Başlığı ve Açıklamanın Önemi

Trendyol’da satışlarımızı arttırmak için ürün seçimimiz ve ürün resmimiz kadar ilan başlığımız ve açıklamalarımız da önemlidir. 

Müşteri ilan başlığında veya açıklamada kafasındaki sorulara gideremediği, yeterli bilgi alamadığı için maalesef görüntülenmenin satışa dönüşme oranı düşük oluyor.

Ürün isminde marka, model, renk ve diğer temel özellikler belirten bilgiler yer alması gerekiyor. Örneğin ürün bir t-shirt ise “Erkek T-Shirt” yazarsanız algoritmada çok geride kalmış oluruz fakat “Nike Erkek Oversize T-Shirt M Beden” gibi markamıza, ürünün özelliklerine vurgu yaparak bir başlık oluşturursak algoritmada daha ön plana çıkabiliriz. Arama motorunda da doğru bir şekilde hedef kitleye ulaşmış oluruz.

Ürün açıklamaları ne kadar detaylı, bilgi verici ve bunların yanında göze hoş gelecek şekilde olursa ürünümüzün satılma şansı o kadar yüksek. Açıklamaları düzgün Türkçe ile yazım hatası olmadan yazmamız bize profesyonel bakış açısı yaratacaktır. Yazım yanlışları müşterinin satın alma kararını etkileyebilir. 

Ürüne dair kesin olması gereken bilgiler;

  • Teknik Özellikleri
  • Boyut
  • Ağırlık
  • Kullanım Kolaylıkları
  • Kurulum vs

Eğer ürün bir paket içerisinde ise tüm bilgiler verilmeli, müşteri paketi içine tamamen hakim olmalı. Yanlış bilgilendirme, eksik paket içeriği gibi sorunlar, sipariş iadelerinin artmasına sebep olur. Bu da maddiyat ve zaman olarak zarara yol açar.

İlan Başlığında ve Açıklamada Anahtar Kelime Seçimi SEO Çalışması;

Seo için kullanılan kelimeler anahtar kelimeler ürünün kolay bulunmasına, doğru kitleye ulaşmasına yol açar. 

Peki SEO Çalışmamızı Nasıl Yapıyoruz?

Bu çalışmanın en önemli yöntemi müşterinin ürünü nasıl aradığını öğrenmek. Öğrenmek için kullandığımız yollar ise;

  • Satış ekipleri ile konuşarak, 
  • Ürünün bilgilerinden yola çıkarak, 
  • Google ve Trendyol algoritmasını, rakipleri araştırarak,
  • Google Trends gibi platformları özel uygulamalar.

Özetlemek gerekirse her ürün için SEO uyumlu ilan başlığı ve açıklama oluşturmamız gerekiyor. Bu içerikler zaman ve emek alan işlerdir. Trendyol’da hedeflediğiniz ciroları yakalamak için SEO çalışması vazgeçilmezdir. 

Harcanan zamanın sipariş ve markamızın büyümesi olarak bize geri dönüşü olacaktır.

Yorum Yapın